Čo ste o klimatizáciach doteraz nevedeli

Aj keď nie som veľký fanúšik klimatizácie, v niektorých častiach sveta by som sa bez nej zrejme nezaobišla. Niet žiadnych pochýb, že vynález klimatizácie sa považuje za jeden z najdôležitejších v 20.storočí, ktorý ovplyvnil svet, v dobrom aj v zlom. Napriek faktu, že klimatizácia nám potichu hučí v pozadí, veľa toho o nej nevieme.

Základné fakty o klimatizácii

Willis Carrier

Prvá moderná klimatizácia bola vyvinutá Willisom Carrierom v roku 1902 pre nakladateľskú spoločnosť v Brooklyne. Teplota a vlhkosť sa udržovali na nízkych hodnotách, aby sa papier nescvrkol alebo nezväčšil. Klimatizácia prvotne nebola určená pre komfort ľudí.

Každá klimatizácia sa skladá zo 4 častí : čerpadlo, výparník, kondenzátor a expanzný ventil.  Väčšina klimatizácií je na začiatku procesu len surový materiál vo forme oceľových plátov. Keď tieto oceľové pláty putujú do výroby, režú sa, formujú či ohýnajú do užitočných tvarov. Klimatizácia sa vyrába z pozinkovanej ocele, ktorá ju chráni pred koróziou.

All air conditioners have four basic components: pump, evaporator, condenser, and expansion valve. Hot refrigerant vapor is pumped at high pressure through the condenser, where it gives off heat to the atmosphere by condensing into a liquid. The cooled refrigerant then passes through the expansion valve, which lowers the pressure of the liquid. The liquid refrigerant now enters the evaporator, where it will take heat from the room and change into a gaseous state. This part of the cycle releases cool air into the air-conditioned building. The hot refrigerant vapor is then ready to repeat the cycle.
Air conditioner

Zaujímavé fakty o klimatizácii

  • prvé verejné priestory, ktoré mali klimatizáciu boli kiná. Počas horúcich letných dní, boli kiná najchladnejším miestom v meste, takže si asi viete predstaviť tie zástupy ľudí. Filmové štúdia začali dávať do kín najlepšie produkcie počas letných mesiacov, a tak vznikli letné trháky.
  • každý rok Spojené štáty americké použijú rovnaké množstvo energie na chod klimatizácií ako Afrika použije na chod celého kontinentu.
  • predstavenie klimatizácie v skutočnosti znížilo prirodzenú ľudskú toleranciu voči teplu.
  • prvá budova, ktorá použila klimatizáciu, bola budova New York Stock Exchange v roku 1903
  • po tom, čo klimatizácia prišla na svet, sa dizajnovanie a stavanie domov či budov zmenilo. Tehlové štruktúry s vysokými stropmi, verandami a pasážami, ktoré prinášali tieň ich obyvateľom už nie sú v móde.

Shanghai Metal Corporation tiež používa klimatizáciu, no zároveň predáva pozinkovanú oceľ, oceľové pláty a iné kovové produkty. Pre viac informácií navštívte webové stránky alebo nám zašlite dopyt. Stiahnite si tiež aplikáciu oskenovaním QR kódu.

SMC QR    

Silvia M.//SMC Editor

Prečítajte si viac článkov od tohto autora tu.

Zdroje : madehow.com, divinecaroline.com, timothyoffheating.com, googleimages

Advertisements

Published by

Shanghai Metal Corporation

As an integrated global manufacturer, supplier of metal related products and reliable services we dedicate this blog to manifest our interests on different topics that would surely brighten your mind everyday. Each article is suited for every types of reader because we value simplicity as the key to transmit messages. Follow us and stay updated ~! Visit our main website to learn more about us : http://www.shanghaimetal.com/ Our address : 20th Floor Yuan Mansion, 738 Dongfang Road, Shanghai, China 200122 Email : shanghaimetalcorp@gmail.com Skype : shanghaimetal Telephone : +86 21 6875 6127 Monday - Friday : 9am - 5pm Saturday & Sunday : Available by appointment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s